Szukaj:
ZSB


Wszyscy jesteśmy poetami! – Konkurs Tłumaczeniowy
 
W ostatnią środę, 7 grudnia 2016 roku, uczniowie naszej szkoły (Natalia Giętkowska z klasy II TB, Marta Kołodziejczak z klasy III TA, Tymon Lewandowski z klasy IV TGd, Kaja Szurgot z klasy II TL oraz Milena Wojciechowska z klasy II TŻG) uczestniczyli w Konkursie Tłumaczeniowym w zakresie języka angielskiego. Impreza ta została zorganizowana przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Koninie. Celem konkursu było zbudowanie dodatkowej motywacji do nauki i doskonalenia znajomości języka angielskiego oraz stworzenie młodzieży zainteresowanej językiem angielskim możliwości sprawdzenia swoich możliwości. Za przygotowanie uczniów odpowiedzialne były Justyna Berger oraz Ewa Jarzyńska.
Uczniowie musieli sprostać nie lada wyzwaniu, a mianowicie, ich zadaniem było przetłumaczenie tekstu poetyckiego oraz popularno-naukowego z języka angielskiego na polski. Materiały do przekładu obfitowały w mnogość środków literacko-stylistycznych takich jak: metafory, przenośnie, wyrażenia idiomatyczne oraz oczywiście rymy.
Nasi uczniowie, choć bez nagród, wrócili bogatsi o nowe, cenne doświadczenia i o przekonanie, że każdy z nas może być na swój sposób poetą, tzn. tylko i wyłącznie od niego zależy sposób przetłumaczenia danego wiersza czy utworu literackiego.
Konkursowi towarzyszył bardzo ciekawy wykład dr Jakuba Bielaka: "Dlaczego boimy się mówić w języku obcym, zwłaszcza podczas egzaminów? O lęku językowym i egzaminacyjnym i sposobach rdzenia sobie z nimi".
Z pewnością spróbujemy naszych sił za rok i postaramy się o jeszcze lepsze tłumaczenia.
 
 
Opracowała: Justyna Berger
  LogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogo