Szukaj:
ZSB


GEOINFORMATYKA w PAK KWB

Dnia 07.03.2016 klasa 1TGd pod opieką p. A.Gielniak i p. A.Wagner-Piekuty udała się na zajęcia terenowe do zakładu PAK KWB Konin w ramach innowacji „GEOINFORMATYKA”.
W Firmie powitał nas nadsztygar, który przedstawił historię odkrywek węgla brunatnego w naszym zagłębiu. Po krótkiej teorii przyszedł czas na praktykę. Nowymi MAN-ami udaliśmy się w teren. Po kilku kilometrach naszym oczom ukazał się niemalże kosmiczny widok wyrobisk i wielkich maszyn. Nadsztygar wyjaśnił nam pochodzenie wszystkich warstw skalnych odkrywek.
Zapamiętamy na długi czas, że węgiel brunatny pochodzi z neogenu (kenozoik) a na min zalega warstwa glin zwałowych, które przyciągnął za sobą lodowiec skandynawski.
Chłopcy z 1TGd nie byli by sobą, gdyby nie zapytali o parametry maszyn – potworów. Na pewno w pamięci wyryła im się prędkość z jaką maszyny się poruszają po odkrywce (6 metrów / 1 minutę!).
Duże wrażenie zrobiła na nas dyspozytornia, która przypominała laboratorium ze „STAR TREKa”. Podczas zgłoszeń, które napływały do dyspozytora w pomieszczeniu musiała panować „grobowa cisza”, żeby nie zakłócić odpowiedzialnej pracy Pracowników. I nawet ku naszemu zdziwieniu, udało nam się ją zachować ! J Na ścianach dyspozytorni mieliśmy okazję obejrzeć mapy zagospodarowania odkrywek, przekroje geologiczne i mapy geodezyjne.
Po ogólnym zapoznaniu się z funkcjonowaniem kopalni nasza wizyta będzie typowo ukierunkowana na spotkanie z pracownikami wydziału geodezji, oczywiście na zaproszenie Pana nadsztygara, który był wspaniałym przewodnikiem i potrafił zaspokoić naszą ciekawość, odpowiadając nawet na najbardziej nieprzewidywalne pytania!

A. Wagner – Piekuta
A. Gielniak
Poprzednie Zdjęcie
Następne Zdjęcie
  LogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogo